HK Malmö logga.
LOGGA IN
Logga in som
Ledare/Administratör
Logga in som
Medlem/Målsman
Alla medlemsprofiler hanteras nu i appen SportAdmin. Appen hittar du i App Store och Google Play

Två sköna poäng i Eskilstuna.

oktober 16, 2025

HKM tog hem båda poängen då vi besegrade Guif uppe i Eskilstuna med siffrorna 28-27 (15-11).

Matchen som sådan, frånsett kanske de första åtta minuterna i andra halvlek, kan inte ens med bästa vilja i världen ses som någon direkt sprudlande handbollsunderhållning. Förvisso gav väl spänningen en del valuta för entrépengen, men den stora behållningen var de två poängen.

Om vi tar det från början så kom vi ändå bra igång, och ledde efter tio minuter med 6-3. Hemmalaget kom emellertid tillbaka och tog ledningen med 10-9. HKM avslutade dock halvleken bäst och kunde gå till pausvila i ledning 15-11.

Andra halvlek började på ett bra sätt för oss. Vi drog ifrån till 21-14 och det kändes som att man då skulle kunna tjuvstarta fredagsmyset. Men där bedrog vi oss. Vårt spel gick ner i tempo, möjligen ditlurade av hemmalaget, och ledningen försvann som en snöboll i Sahara. Avslutningen blev en rysare. Hemmalaget nafsade oss i hälarna och vi missade några chanser att definitivt avgöra tillställningen, den sista med knappa tio sekunder kvar. Men Guifmålvakten lyckades sätta igång spelet från fel plats, inte bara en utan två gånger, så hemmalaget fick aldrig en sista möjlighet att kvittera.

HKM vinst alltså med 28-27 och två poäng in på kontot. Detta var precis vad doktorn ordinerat efter en förlust och en oavgjord på våra två senaste. Denna typ av vinster visar på styrka och sprider ett lugn i truppen över landslagsuppehållet. Och, även om man ibland kan tycka att vi tar lite naiva avslut, så tycker jag ändå att det är fint att se att våra unga killar vågar ta avslut även i lite prekära lägen. Fortsätt så.

Till vår bäste spelare utsågs Isak Persson som var klart effektiv i sina avslut.

Bra insats av samma anledning även av Felix Montebovi, och av Ebbe Håkansson i holken som kom upp i 37 i räddningsprocent och som gjorde ett antal viktiga räddningar i andra halvlek.

Men jag vill även lyfta fram Petter Brandt som haft en lite stökig inledning (skadad/sjuk) på sin debutsäsong i Handbollsligan. Petter gör idag en klart bra insats.

Nu tar vi paus över landslagsuppehållet och inställer oss till tjänstgöring igen den femte november nere i Ystad då vi tar oss an YIF.

Våra målskyttar: Isak 6, Nikola 6, Felix 5, Hugo 3, Tim 3, Petter 2, Colin 2 och Alfred 1.

✏️ Tommy Thysell

← TILLBAKA TILL NYHETER
Secret Link
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram