Vad gör man en fantastisk sommarkväll i augusti? Jo man söker sig inomhus till Skurup Sparbank Arena för att beskåda en träningsmatch i handboll mellan HK Malmö och Ystads IF.
Jag måste säga att det var en lite oväntat välbesökt tillställning, med tanke på det fanatiska vädret, där Ystads IF gick segrande från matchen med siffrorna 36-28 (18-15).
En träningsmatch är som alltid en träningsmatch och vi ska vara nye lägga alltför stor vikt varken på kollektivet eller individuella prestationer. Dock höll jag ett öga på HKs debutant, Isak Persson, och jag kan konstatera att han kommer att bli en tillgång för oss.
Lagen saknade också vardera tre spelare som är på U19 VM i Egypten. För HKs del handlade det om Nikola Roganovic, Malte Månsson och Harry Cato. HK saknade därtill ytterligare tre spelare, Hampus Nygren på bröllop (inte eget), Christopher Schnell som inte är fullt spelduglig efter sin korsbandsskada samt Felix Montebovi som dras med en liten skavank och vilar.
I nästa vecka, på onsdag, börja tävlingsmatchandet. Det handlar då om ATG Svenska Cupen och match mot Lågan i Hörby. Vi återkommer.
Våra målskyttar: Isak 7, Love 5, Colin 3, Tim 3, Alfred 3, Hugo 3, Ludvig 2, Nicolas N 1 och Petter 1.
// Tommy