HKM vann fredagens bortamatch i och mot Alingsås med siffrorna 28-27 efter 14-14 i halvtid.
Tyvärr så var jag en av de som drabbades av stora problem med sändningen från Expressen, och tvingades till största delen följa ligans uppdatering av resultatet, och har efter matchen konsulterat några pålitliga kamrater för att få en bättre bild av matchen. Jag kan konstatera att det blev exakt så jämnt och spännande som vi kunde förvänta oss, och det var på ren svenska jävligt starkt att kunna åka hem därifrån med båda poängen i bagaget.
Första halvlek var helt igenom jämn, lagen skiftades om att vara i ledningen men efter trettio minuter kunde inte lagen skiljas åt. Thilo Knutzen hade för övrigt en rolig halvtimme i första halvlek då han gjorde hälften (7) av våra mål. Pausresultat 14-14.
Andra halvlek var lika jämn den, och trots att vi hade sju felpass de första tolv minuterna lyckades vi hålla oss kvar i matchen. Efter femtio minuter gick vi upp i ledningen med 26-25 och de sista tio minuterna producerades sedan endast fyra mål, två vardera, vilket alltså betydde seger på 28-26.
Till vår bäste spelare utsågs Ebbe Håkansson.
Därutöver, har jag med hjälp av ovan nämnda kamrater kommit fram till att bra insatser även kan tillskrivas Thilo Knutzen, Christopher Schnell men även en ny bra insats av Amin Bouzguenda. Love Sundewalls säkra straffskytte skall även noteras, det är viktigt i jämna matcher att ta vara på dessa möjligheter. Men alla skall ha heder av en stark, rentav mycket stark, insats uppe i Västergötland.
Jag noterar att Colin Tönnesen utgick i första halvlek och kom, såvitt jag kunnat utröna, inte tillbaka i spel igen. Vi får hoppas att det inte är något som håller honom borta från spel. Vi får återkomma i ärendet.
Nästa match för vår del handlar om ”Derby della Autostrada”. Vi tar nämligen emot Lugi på onsdag hemma i Baltiskan. Den vill ni absolut inte missa.
Våra målskyttar: Thilo 9, Christopher 5, Love 4, Amin 4, Petter 3, Colin 2, Arvid 1.





